Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/geoforma/domains/geoformat.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5812
Nie wiem gdzie jest granica działki - geoformat.pl

Nie wiem gdzie jest granica mojej działki?

Określenie terminu, jak i ceny usługi wskazania przebiegu granic nieruchomości, jest uzależnione od dostępnych materiałów i sytuacji na gruncie.

Najlepsza sytuacja to ta, gdy działka pochodzi z podziału i dostępne są wszystkie dokumenty, punkty graniczne ujawnione w ewidencji gruntów mają poprawne współrzędne i atrybuty, a na gruncie geodeta znajdzie wszystkie znaki graniczne lub paliki, którymi zamarkowano położenie punktów granicznych. W takim przypadku, po otrzymaniu zgłoszenia i opracowaniu materiałów, geodeta jedzie w teren i wskazuje położenie znaków granicznych. Zarówno cena jaki i czas realizacji takiego zlecenia są dużo niższe niż w sytuacjach wymienionych poniżej.

W pozostałych przypadkach – po zgłoszeniu pracy w ODGiK, opracowaniu materiałów i wywiadzie terenowym – sporządza się stosowny protokół, a następnie dokumentację, która podlega przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Procedury te trwają dużo dłużej (konieczność zawiadamiania stron o protokole, kontrola i przyjęcie do zasobu operatu przez ODGiK) i wymagają większego nakładu pracy, co przekłada się na cenę.

  • Gdy właścicielowi zależy na stabilizacji  punktów granicznych, działka pochodzi z podziału bądź innego opracowania prawnego, ale punkty graniczne nie były nigdy wyznaczane, sporządza się protokół wyznaczenia punktów granicznych.
  • Gdy na gruncie istniały znaki graniczne (graniczniki), ale uległy zniszczeniu bądź przemieszczeniu, sporządza się protokół wznowienia znaków granicznych.
  • Jeżeli w państwowym zasobie brak jest odpowiedniej dokumentacji geodezyjnej, która jednoznacznie określa położenie punktów granicznych, a nie ma sporu granicznego, sporządza się protokół ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych. Ustalenie przebiegu granic następuje na podstawie zgodnych wskazań właścicieli działek.
  • W sytuacji jak powyższa, ale gdy ma miejsce spór graniczny, niezbędne będzie przeprowadzenie rozgraniczenia nieruchomości. W wyniku działań geodety dochodzi do podpisania przez strony ugody lub wydania decyzji administracyjnej. Jeśli nie – sprawa z urzędu trafia do sądu. Rozgraniczenie nieruchomości jest procedurą najbardziej czasochłonne, a więc najdroższą z powyższych.

Oferta Geoformat

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.