Nie wiem gdzie jest granica mojej działki?
Określenie terminu, jak i ceny usługi wskazania przebiegu granic nieruchomości, jest uzależnione od dostępnych materiałów i sytuacji na gruncie.
Najlepsza sytuacja to ta, gdy działka pochodzi z podziału i dostępne są wszystkie dokumenty, punkty graniczne ujawnione w ewidencji gruntów mają poprawne współrzędne i atrybuty, a na gruncie geodeta znajdzie wszystkie znaki graniczne lub paliki, którymi zamarkowano położenie punktów granicznych. W takim przypadku, po otrzymaniu zgłoszenia i opracowaniu materiałów, geodeta jedzie w teren i wskazuje położenie znaków granicznych. Zarówno cena jaki i czas realizacji takiego zlecenia są dużo niższe niż w sytuacjach wymienionych poniżej.
W pozostałych przypadkach – po zgłoszeniu pracy w ODGiK, opracowaniu materiałów i wywiadzie terenowym – sporządza się stosowny protokół, a następnie dokumentację, która podlega przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Procedury te trwają dużo dłużej (konieczność zawiadamiania stron o protokole, kontrola i przyjęcie do zasobu operatu przez ODGiK) i wymagają większego nakładu pracy, co przekłada się na cenę.
- Gdy właścicielowi zależy na stabilizacji punktów granicznych, działka pochodzi z podziału bądź innego opracowania prawnego, ale punkty graniczne nie były nigdy wyznaczane, sporządza się protokół wyznaczenia punktów granicznych.
- Gdy na gruncie istniały znaki graniczne (graniczniki), ale uległy zniszczeniu bądź przemieszczeniu, sporządza się protokół wznowienia znaków granicznych.
- Jeżeli w państwowym zasobie brak jest odpowiedniej dokumentacji geodezyjnej, która jednoznacznie określa położenie punktów granicznych, a nie ma sporu granicznego, sporządza się protokół ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych. Ustalenie przebiegu granic następuje na podstawie zgodnych wskazań właścicieli działek.
- W sytuacji jak powyższa, ale gdy ma miejsce spór graniczny, niezbędne będzie przeprowadzenie rozgraniczenia nieruchomości. W wyniku działań geodety dochodzi do podpisania przez strony ugody lub wydania decyzji administracyjnej. Jeśli nie – sprawa z urzędu trafia do sądu. Rozgraniczenie nieruchomości jest procedurą najbardziej czasochłonne, a więc najdroższą z powyższych.
Oferta Geoformat
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.